• Ashburn
  • 20 Nisan 2021 Salı
  • 20:01
  • 14°/16°
  • 0,0000
  • 0,0000

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: Yerli otomobil 2022'nin sonunda yollarda olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Türkiye'nin Otomobili Projesi" ile ilgili yakın zamanda fabrika temellerinin atılacağının, marka ve pazarlama ile ilgili planlamaların yapılacağının ve yerli otomobilin 2022'nin sonunda yollarda olacağını da dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Türkiye'nin Otomobili Projesi" ile ilgili yakın zamanda fabrika temellerinin atılacağının, marka ve pazarlama ile ilgili planlamaların yapılacağının ve yerli otomobilin 2022'nin sonunda yollarda olacağını da dile getirdi.


Varank, savunma sanayisindeki yerlilik oranını yüzde 70'lere çıkardıkları bilgisini vererek, bu kapsamda dışa bağımlı olunan konularda da büyük gayret gösterildiğinin altını çizdi.

Katma değerli üretimi artırmak üzere yeni programlar ilan ettikleri belirten Varank, bunların tamamında çok başarılı şekilde ilerlediklerini dile getirdi. Türkiye'nin ihracatının kilogram başına değerinin, 3,5 dolar olduğunu aktaran Varank, "1000 bin doları yakaladığımız ürünler de var. İnsansız Hava Aracını (İHA) ihraç ettiğinizde o rakamları yakalayabiliyorsunuz. Türkiye, Avrupa'nın en büyük, dünyanın en büyük 2. beyaz eşya üreticisi konumunda. Sadece ürünleri soğutan buzdolabının yanında, 'yumurta sayısı 3'e düştü' mesajı gelen akıllı buzdolabı da tasarlayabiliyoruz" diye konuştu.

"SANAYİ SİCİLİNE 5 BİN 500 YENİ ÜRETİCİ KAYIT OLDU"

Varank, "Türkiye'nin Otomobili Projesi" hakkındaki son gelişmeleri de anlatarak, Covid-19 süreci nedeniyle birkaç haftalık oynamalar olabileceğini ancak çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi.

Yakın zamanda fabrika temellerinin atılacağının, marka ve pazarlama ile ilgili planlamaların yapılacağının bilgisini veren Varank, Türkiye'nin Otomobili'nin 2022'nin sonunda yollarda olacağını dile getirdi.

Varank, sanayi üretimine bakıldığında, haziranın ilk 2 haftasında OSB'lerdeki elektrik tüketiminin, mayıs ayından yüzde 26 daha fazla olduğunu, toparlanmanın da hızlı şekilde sürdüğünü söyledi.

Türkiye'nin, son iki çeyrekte güçlü bir ivme yakalayacağına inandığını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

"Senenin ilk 5 ayında 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesi düzenlemişiz, bunlar hayata geçerse 110 binin üzerinde yeni istihdam oluşmasını öngörüyoruz. Aynı dönemde 5 bin 500 yeni üreticinin, sanayi siciline kayıt olduğunu, OSB'lerde 500 firmanın sıfırdan üretime geçtiğini görüyoruz. Yatırım iştahının devam etmesi bize gelecek açısından ümit veriyor. Türkiye, salgın döneminde türbülansa girmedi, hızlıca toparlanma dönemine gidiyoruz. Ülkemiz, bu mücadeleyi çok başarılı şekilde yürüttü."dedi

Bu Haberi Paylaşabilirsin!