• Ashburn
  • 20 Nisan 2021 Salı
  • 20:13
  • 14°/16°
  • 8,1157
  • 9,7894

Ünlü Prof. Martin Stokes Hatay Kültür ve Müzik Çalıştayı’nda

2018’de eğitim ve öğretim hayatına başlayan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen “Hatay’da Kültür ve Müzik Çalıştayı”na Türk ve Arap Müziği çalışmalarıyla dünyaca ünlü Prof.Martin Stokes davetli konuşmacı olarak katıldı.

2018’de eğitim ve öğretim hayatına başlayan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen “Hatay’da Kültür ve Müzik Çalıştayı”na Türk ve Arap Müziği çalışmalarıyla dünyaca ünlü Prof.Martin Stokes davetli konuşmacı olarak katıldı.

Antakya Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Türk Müziği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erhan Tekin ve konservatuvar öğretim elemanları tarafından düzenlenen Hatay’da Kültür ve Müzik Çalıştayı’nda, Hatay’ın ilk çağlarından günümüze kadar devam eden zengin kültür, sanat ve müzik tarihi ve mirası üzerine önemli sunumlar, konuşmalar ve tartışmalar yapıldı.

Açılış konuşmalarında Konservatuvar Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin, davetli konuşmacı, Londra King College’de King Edward Müzik Profesörü Martin Stokes’ın biyografisi, çalışma alanları hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra, Türk, Osmanlı ve Arap müzik kültürleri hakkındaki yayınlarını tanıttı. Daha sonra, davetli konuşmacı Stokes tarafından yapılan Hatay, Suriye, Mısır ve Ortadoğu Müzik kültürü üzerine yaklaşık bir saat süren Türkçe sunumu ve konuşmaları çok dikkat çekti ve beğeni topladı.

TEKİN: ULUSLARARASI SEMPOZYUMLA DEVAM EDİLECEK

Kapanış konuşmasında Konservatuvar Müdür Dr. Öğr. Üyesi Erhan Tekin, değerlendirme raporunda aynı konunun uluslararası ve ulusal akademisyenler, araştırmacılar ve uzmanların katılımıyla düzenlenecek uluslararası bir sempozyumla devam edeceğini ifade etti.
Yakın zamanda planlanan faaliyetler ve çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Bu çalışmalardan biri olan Hatay Valiliği’nin desteğiyle Antakya Devlet Konservatuvarı tarafından yakın zamanda Hatay’da Ney Kamışı ve Ney Yapımı hakkında düzenlenecek çalıştay hakkında bilgi verdi. Ayrıca Hatay Valiliği ve Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle Hatay’da ilk defa kurulan Antakya Devlet Konservatuvarı Filarmoni Orkestrası ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.


FİLARMONİ ORKESTRASINA HERKES KATILABİLİR

Hatay’da müzik eğitimi almış ve herhangi bir müzik enstrümanını notayla çalabilen herkesin orkestraya katılabileceğini ifade eden Tekin, orkestranın sorunları ve ihtiyaçları olduğunu ve bu hususta yerel yönetim, dernek kurum ve kuruluşların desteğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
Hatay’da kültür, sanat ve müzik alanındaki zengin mirasın kayıt altına alınarak ve gelecek kuşaklara daha iyi bir eğitim verebilmek için Antakya Devlet Konservatuvarı bünyesinde kurmak isteği arşiv ve kütüphanenin önemini vurguladı.

HATAY MÜZİK MÜZESİ PROJESİ

Ayrıca Hatay’da topladığı yerel müzik kültürüne ait çalgılardan Hatay Müzik Müzesi projesini de tanıttı. Arşiv, kütüphane ve müzik müzesi hakkında Hatay’da her kurum ve kişinin desteğini beklediğini ifade etti.

Bu Haberi Paylaşabilirsin!