• Ashburn
  • 20 Nisan 2021 Salı
  • 19:31
  • 14°/16°
  • 8,1157
  • 9,7894

Hatay’da Görülmesi Gereken Yerleri Sizler İçin Sıraladık…

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, tarihi eserleri, doğa güzellikleri ve mutfağıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, tarihi eserleri, doğa güzellikleri ve mutfağıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Ezan ve çan seslerinin birbirine karıştığı, camilerin, havraların ve kiliselerin bir arada olduğu, doğa güzellikleri ile huzura kavuştuğunuz, lezzetleri ile damağınızda eşsiz tatlar bırakacak olan yemeklere sahip gastronomi şehri Hatay’da gezilecek, görülecek çok yer var.

İşte bir kaçını sizler için sıraladık;

Harbiye Defne(Daphne) Koruluğu

Şehrin en önemli simgelerinden birisi olan Defne Ağacıdır. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta olan Defne Koruluğu antik çağın Daphne kentinden gelmektedir. Efsaneye göre Zeus’un oğlu ışık tanrısı Apollon ırmak kenarında gördüğü genç ve güzel bir kız olan Daphne’ye aşık olur ve onunla konuşmak ister. Apollon’dan korkan Daphne kaçmaya başlar ve Apollon Daphne’yi kovalar. Kurtulamayacağını anlayan Daphne “Ey toprak ana beni ört, beni sakla, beni koru!” diye yalvarır. Daphne’nin ağaca döndüğünü gören Apollon şaşırır. Bu olaydan sonra kahramanların şiir ve silah zaferleri, defne ağacının dallarıyla mükafatlandırılır. Yine efsaneye göre Harbiye’de ki şelaleri Daphne’nin gözyaşlarının meydana getirdiği söylenir.

Harbiye Şelaleri

Defne Koruluğu’nun arasından akan Harbiye Şelaleri turistlerin en uğrak yerlerinden birisidir. Doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan şelale çevresinde bulabileceğiniz tesisler mevcuttur.

Habib Neccar Cami

Roma döneminde Papan tapınağı olarak kullanılan, Bizans döneminde ise kiliseye dönüştürülmüş olan bu yapı İslamiyet’in Anadolu’ya girmesi ile Anadolu’daki ilk cami olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünya’nın ikinci büyük arkeoloji müzesi olarak bilinen Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay’a gelmişken görmeden gitmemeniz tavsiye edilen önemli yerlerden birisidir.

Asi Nehri

Antik dönemde Orantes adı ile anılan Asi Nehri, Lübnan’dan doğan ve Akdeniz’e doğru akan ters bir nehirdir.

Aziz Simon Manastırı (St.Simone Manastırı)

Antakya-Samandağ arasında bulunan manastır, 479 metrelik bir tepe üzerinde M.S.6.Yüzyılda inşa edilmiştir.

Bu Haberi Paylaşabilirsin!