• Ashburn
  • 20 Nisan 2021 Salı
  • 19:23
  • 15°/17°
  • 8,1157
  • 9,7894

Osmanlı Arşivi Uzmanı Mehmet Akif Terzi Yaşamını Yitirdi

Hatay tarihi üzerine önemli araştırmalarda bulunan ve Türk Arşivciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Doç. Dr. Mehmet Akif Terzi (56) sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi.

Hatay tarihi üzerine önemli araştırmalarda bulunan ve Türk Arşivciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Doç. Dr. Mehmet Akif Terzi (56), ailesiyle birlikte tatil yaptığı İzmir Foca'da sabah saatlerinde Terzi, dalış sonrası kalp krizi geçirdi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Mehmet Akif Terzi Hatay’ın tarihi açısından büyük projelere imza atmıştır.

Mehmet Akif Terzi Kimdir?
1964 yılında Hatay’ın Dörtyol ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Dörtyol’da, tamamlayan Terzi, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki lisans eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Türk İktisat Tarihi bölümünde Şer‘iye Sicilleri üzerine yaptığı tez çalışması ile Yüksek lisansını tamamladı.

1987 yılında Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde uzman olarak göreve başladı. Bu zaman zarfında çalışmalarını Osmanlı bürokrasisi ve kent tarihleri üzerinde yoğunlaştırdı. Osmanlı tarihindeki çeşitli konularla ilgili birçok sempozyum, panel ve konferanslara konuşmacı olarak katıldı; tebliğler sundu.

Tarihi ve sosyal içerikli konferans ve paneller düzenledi. Arşiv Dünyası, Kentvizyon, Sence, Düşünen Siyaset gibi dergilerle çeşitli internet gazetelerine makaleler yazdı. Birçok tarihi projede görev aldı; ortak yayınlar yaptı.

Çalışmalarını özellikle Çukurova ve Hatay tarihi üzerine yoğunlaştıran Terzi’nin yayınlanmış eserleri arasında Gavurdağı’nın Bulanık Tarihindeki Sır Perdesi, Türk Devlet Geleneğinde Bürokrasi ve Memur, Payas Sancağı Nüfus Defteri, Kinet’ten Ümraniye’ye Osmanlı Belgelerinde Dörtyol, Kınık’tan Kıyı’ya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye, Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Cebel-i Bereket Sancağı, Osmanlı Nüfus Defterlerinde Kırıkkale, Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya adlı kitapları bulunmakta olup Küllerinden Yeniden Doğan Şehir; Payas, Tarihte Osmanlı Endonezya İlişkileri gibi baskıya hazır eserleri bulunmaktadır.

Sivil toplumlarla da yakın ilişki içerisinde olan Terzi, Türkiye Kamu-Sen ve TÜRKAV’ın kurulduğu günden bu yana İstanbul teşkilatlarında yönetici olarak görev aldı. Ayrıca 25. ve 26. Dönem MHP Hatay Milletvekili Adaylığı bulunan Mehmet Akif Terzi, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerinde araştırmacı görevlerinin yanı sıra Türk Büro-Sen İstanbul 1. Şube başkan yardımcılığı ve kuruluşunda bulunduğu Türk Arşivciler Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevindeydi.

Bu Haberi Paylaşabilirsin!