• Ashburn
  • 20 Nisan 2021 Salı
  • 19:41
  • 14°/16°
  • 8,1157
  • 9,7894

Hatay Devleti ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Törenle Anıldı

Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Ata Sökmen vefatının 40. yıl dönümünde törenle anıldı.

Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Ata Sökmen vefatının 40. yıl dönümünde törenle anıldı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın Valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtı ve Tayfur Sökmen Anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Valilik binasında gerçekleşen törene Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Azerbaycan Büyükelçisi Hazer İbrahim, Azerbaycan Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Haciyev, Sayın Sökmen’in yakınları, 8. Komando Tugay Komutanı Vekili Piyade Komando Albay Uğur Anabal, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Yusuf İzci, İl Jandarma Komutanı Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, ilgili kurum müdürleri, askeri erkan ve öğrenciler katıldı.

Tayfur Sökmen’in torunu Mehmet Mursaloğlu törende yaptığı konuşmada, “Bugün Hatay’ımızın, milletimizin bir bütün olması için büyük mücadele veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Sökmen soyadıyla onurlandırdığı 17. Türk Devleti olarak kabul edilen Hatay Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Reisicumhuru Merhum Tayfur Ata Sökmen’i 40. ölüm yıl dönümünde Hataylılar olarak minnet ve özlemle anıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonu’nda, Sökmen ailesi ve zamanın devlet adamlarının yakınları misafir edildi.

Bu Haberi Paylaşabilirsin!