• Ashburn
  • 20 Nisan 2021 Salı
  • 18:32
  • 15°/17°
  • 8,1157
  • 9,7894

30 yıl sonra bile ölenlerin sayısı hala sır…

31 yıl önce, Çin ordusu Başkent Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanında toplanan ve gösteri düzenleyen kalabalığa ateş açarak müdahale etmişti.

Tiananmen Meydanı’nda yaşananlar, hatırlanmak bir yana, bir çok kişiye göre ise Ulusal çapta unutturulmaya çalışılan bir vaka.

"Tiananmen" kelimesi, tüm internet ortamlarında, algoritmalar aracılığı ile engelleniyor. Olayları anmak isteyenler ise hapishaneye atılarak cezalandırılıyor.

1989 Yılında öğrencilerin önderliğinde başlayan Demokrasi yanlısı gösteriler haftalarca sürmüş hatta diğer şehirlere de yayılmıştı. Buna karşılık olarak gösterilere Çin Ordusunun şiddetli ve ölümcül müdahaleleri geldi.

Eylemler, Komünist Parti liderliği içinde de bölünmelere yol açmış ancak partideki sertlik yanlısı kanadın ağırlığını koymasıyla 3 Haziran 1989 gecesi askerler, eylemci öğrencilere gerçek mermilerle müdahale etmişti.

3-4 Haziran günlerinde yaşanan çatışmalarda ne kadar kişinin öldüğü tam anlamıyla ortaya koyulmuş değil.

Çin hükümeti, aynı yıl Haziran ayı sonunda, olaylarda 200 sivilin ve onlarca güvenlik personelinin öldüğünü açıklamıştı.

Ancak 2017 yılında kamuoyuna açıklanan rakamlar ise 10.000’in üzerinde ölü olduğu şeklindeydi.


"TANK ADAM" OLARAK TANINAN KİŞİ KİMDİR ?


Ölü rakamı gibi, olayların sembolü olan bazı kişilerin akibeti hakkında da hiçbir şey bilinmiyor.

5 Haziran günü, elindeki alışveriş poşetleri ile Tiananmen Meydanı'ndaki tankları durduran kişiye ne olduğu hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Aradan geçen 30 yılda Çin büyük bir değişim geçirdi.

Ülke, ekonomik olarak daha zengin ve kimilerine göre daha özgür. Ancak Tiananmen Meydanı'nda ve çevresinde bundan 30 yıl önce yaşananlar, bugün de en az o günkü kadar "tabu".

Ancak ülke içinde konuşulmasa da Çinli yetkililer yurtdışında Tiananmen'de yaşananlara ilişkin sorularla karşılaşıyor.

Çin'de Savunma Bakanlığı pozisyonunda olan General Wei Fenghe, Singapur'daki bir forumda, dinleyicilerden birinin 1989 olaylarına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Wei, "siyasi bir çalkantı" olarak adlandırdığı olayların dönemin hükümeti tarafından bastırıldığını, bunun da "doğru bir politika" olduğunu söyledi.

General Wei, "Bu sayede Çin'de istikrarın ve gelişimin önü açıldı" dedi.

Bu Haberi Paylaşabilirsin!